پدیده های مخرب در شیرها

جهت Cv Sizing برای جریان تک فاز تراکم ناپذیر یعنی مایعات سه چیز مهمه که بایستی چک بشود :

-  Choked Flow

 - Cavitation

-  Flashing

است. مورد اول براحتی قابل شناسایی و حل شدن است به این ترتیب که اختلاف فشار واقعی رو که قراره رخ بده (حالت طراحی) با اختلاف فشار Choked Flow که یک رابطه داره مقایسه می­کنند و اگه قراره چوک بشه، اختلاف فشار Choked رو که حد می­باشد رو مبنای اختلاف فشار طراحی قرار می­دهند و ادامه می­دهند روند طراحی رو.

برای مایعات:


برای داستان کاویتاسیون هم یک رابطه داریم که می­شود فهمید احتمال پدیده کاویتاسیون وجود داره یا خیر. اگه وجود نداشت که "فبها المراد" اگه احتمال وقوع این پدیده بود، صبر می­کنیم بعد از تعیین شدن Cv نهایی (البته 3 تا هست و داستانشو همه می­دانیم)، سرعت نهایی برای اون Cv and Port/Trim Size نهایی را حساب می کنیم. این سرعت برای مایعات به تجربه ثابت شده است که بایستی زیر 50 Feet/Sec باشه. اگه بود که عالیست و فقط در مورد Trim Size و متریال اون و نوع Cage و متریالش دقت می کنیم چون سرویسمون مستعد کاویتاسیون است، اما اگر سرعت نهایی بالای 50 Feet/Sec  شد، بایست باتوجه به اینکه مستعد کاویتاسیون هم هست سرویس، حتماً انقدر Trim Size یا همون Port Size ورودی رو زیاد کنیم که سرعت زیر اون عدد برسد، اما بازم بایستی ملاحظات سرویس کاویتاسیون رو نماییم.

برای داستان Flashing هم کافیه بصورت مفهومی، چک کنیم یعنی ببنیم با توجه به اختلاف فشار واقعی که قراره اتفاق بیافته (طراحی)، اگه فشار استاتیک مون در خروجی کمتر شد از فشار بخار سیالمون در اون دما، پس جوشش اتفاق خواهد افتاد.

حال باید یادمون باشه در این حالت بیاییم از روی روابط، سرعت Flashing رو بدست بیاریم که باز به نسبت سرعت حد 500 Feet/Sec اگه بیشتر بود، حتماً Trim بزرگتری انتخاب کنیم تا سرعت Flashing کاهش پیدا کنه و در گستره قابل قبول قرار بگیره و بازم در این حالت، بایستی از متریال مقاوم در برابر ساییدگی استفاده نماییم.


برای گازها و سیالات تراکم پذیر هم از لحاظ Noise ، Mach Number مهم می­باشد که سعی می­شود نه تنها به عدد 1 که حالت Sonic هست برسه، بلکه زیر عدد 0.5 باشه. بنابراین برای آن نیز، پس از محاسبه Cv و البته چک نمودن Choked Flow ، بیاستی بریم سراغ محاسبه سرعت نهایی بر اساس Cv and Trim Size که اگه بالای 0.5 شد، Trim بزرگتری انتخاب نماییم. 


/ 0 نظر / 25 بازدید